парафія "ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЬОГО"                        с.м.т. Брошнів-Осада

Українська Православна Церква Київського Патріархату            Неділя, 20.07.2025, 14:39

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | | Реєстрація | Вхід

Головна » 2013 » Грудень » 7 » Свята Великомучениця Катерина
09:48
Свята Великомучениця Катерина
Свята Великомучениця Катерина народилася в єгипетському місті Олександрія в 282 р. Батьки її, хоч і походили з царського роду – були таємними християнами. Вони змогли дати дочці блискучу освіту. У сімнадцятирічному віці Катерина вже досконало знала твори багатьох давніх письменників і філософів, таких, наприклад, як Вергілія, Гомера, Аристотеля й Платона. Крім того вона вивчала твори Асклепія, Гіппократа й Галена – найвідоміших на той час лікарів. Добре оволоділа ораторським мистецтвом і діалектикою, знала кілька мов. Прославилася своїм розумом та вродою.
Дуже багато впливових і заможних молодих людей пропонували Катерині шлюб. Родичі часто радили їй вийти заміж, аби зберегти царську спадщину свого батька. Але Катерина цього не хотіла, тому й вирішила, що стане дружиною тільки того, хто перевершить її в освіченості та дотепності.
Мати, навпаки, усіляко намагалася видати дочку заміж, всюди шукала їй женихів, але згодом і сама переконувалась, що ніхто з них не може зрівнятися з Катериною. Бачачи, що нічого не виходить, вона разом з дочкою пішла до свого духівника, який жив окремо, за містом.
Побачивши вродливу дівчину та почувши її мудрі, але скромні вислови, старець вирішив розповісти Катерині про Христове вчення. Натякнувши, що знає такого юнака, з яким навіть вона не може зрівнятись. Слова старця зацікавили Катерину, але вона вирішила, що той юнак – якийсь земний вельможа. Тоді старець подарував їй ікону із зображенням Пресвятої Діви Марії з Богомладенцем на руках.
Повернувшись додому, Катерина вночі усамітнилась в кімнаті й почала молитися, так як навчив її старець. Під час молитви вона заснула і побачила уві сні Пресвяту Діву з Младенцем, осяяних світлом, в такому самому вигляді, в якому вони були зображені на іконі. Але обличчя Младенця Катерина ніяк не могла побачити – Він весь час відвертав його, коли вона намагалась приблизитись й роздивитись. Нічого не розуміючи Катерина перелякалась. Тоді Младенець наказав їй іти до того самого старця й виконувати все, що він їй скаже.
Вранці, прокинувшись, Катерина пішла до старця й розповіла йому все, що бачила уві сні. Почувши розповідь дівчини, самітник навчив її християнському вченню – від створення світу до другого пришестя Господа нашого Ісуса Христа. Згодом Катерина прийняла від нього хрещення і стала проповідницею Віри Христової.
На рубежі III – IV століть Олександрія належала Римській Імперії, в якій християнство переслідувалося й було поза законом. Християн жорстоко катували, приносили в жертву язичницьким богам. Свята Катерина, користуючись своїм знатним походженням, щоб заступитись за них, звернулась до імператора Максиміана, який прибув до Олександрії і з цього приводу влаштував урочисте святкування із жертвоприношенням.
Коли Максиміан зустрівся з Катериною, то був вражений її розумом і вродою. Щоб переконати знатну римлянку та інших християн він наказав скликати п’ятдесят найосвіченіших мужів імперії. Свята ж відвертістю своїх переконань і доказів навернула їх у віру Христову. Тоді всі вчені за наказом імператора були вкинуті у вогнище. Саму Катерину він піддав страшним мукам. Після тривалих умовлянь відректися від Господа і перейти до язичництва кати роздягли її і дві години били воловими жилами по плечах і животу. Її дівоче тіло стало суцільною раною, кров струменіла й обагряла землю. Потім великомученицю вкинули до в’язниці, де тримали без їжі та води.
Імператриця Августа, яка багато чула про святу Катерину, забажала бачити її. Вона умовила воєводу Порфирія разом із загоном воїнів супроводжувати її та й прийшла до темниці. Імператриця була вражена силою духу святої мучениці, обличчя якої сяяло благодаттю. Катерина розкрила Августі суть християнського вчення і та, увірувавши, навернулася до Христа.
Наступного дня святу привели на судилище. Максиміан, не сподіваючись більше переконати Катерину, спробував спокусити її обіцянкою багатства й слави, на що отримав відмову. Тоді, бачачи, що такі міри не діють, імператор вдався до нових тортур – колесуванню. Та коли свята спокійно підійшла до знаряддя страти – Ангел Господній зійшов з неба і розбив його вщент. Сама ж Катерина лишилася неушкодженою.
Після цього Максиміан вирішив стратити Катерину, як римську громадянку – відрубавши мечем голову. Вона ж, з глибокою вірою в Бога, сама поклала голову під меч, слізно молячись за всіх: «Господи Ісусе Христе, Боже мій! Дякую Тобі за те, що Ти поставив на камені терпіння ноги мої і направив стопи мої… Поглянь з висоти Твоєї, Господи, і на цих людей, що тут стоять і настанови їх світлом Твого пізнання і прохання тих, хто буде призивати Ім’я Твоє святеє через мене, сповни на користь, щоб усіма оспівувалась велич Твоя на віки».
Пам’ять великомучениці Свята Православна Церква звершує 24 листопада, за старим, 4 грудня, за новим стилем.
Великі страждання святої Катерини навернули багатьох язичників. Вони перед усіма визнали свою віру в Христа, за що і були страчені. Максиміан не пожалів навіть свою дружину Августу, а також сотника Порфирія Стратилата і ще 200 воїнів.
Місце страти великомучениці Катерини і в наш час показують туристам. Християни Александрії втановили мармурову колону, на якій висікли зображення святої. Мощі великомучениці спочивають в монастирі, названому на її честь, на горі Сінай, в Єгипті. Сьогодні монастир – це великий духовний центр, де знаходяться старозавітній архів і велика бібліотека. По всьому християнському світі великомучениця Катерина особливо шанується як покровителька вчителів, науковців і всіх освічених людей.
Дівчата в, багатьох місцевостях України, вважають святу Катерину покровителькою їхнього майбутнього подружнього щастя, та помічницею при пологах. Тому напередодні її пам’яті багато з них особливо постують, щоб мати гарних наречених, а крім того, ще читають житіє святої.
Свята Великомучениця Катерина є найяскравішим прикладом вірності Христу, під час гоніння. Ніякі страшенні муки не зламали її віру, не послабили її молитву. Тому недаремно вона є однією з найшанованіших українським народом святих. Адже все її життя стало прославленням Господа нашого Ісуса Христа, якому й від нас грішних нехай буде слава, завжди, нині й повсякчас і на віки віків!
Переглядів: 1503 | Додав: Admin | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Біблія

Молитовник

Наш банер

Вхід

Пошук

Календар

«  Грудень 2013  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Новини cerkva.info